szp1

Dlaczego pieniądze skazane są na wymarcie?

karta kredytowa

Nie tak dawno pojawił się w sieci przepowiadający koniec fizycznej gotówki. Artykuł zaczyna się od opisu bezgotówkowych przygód jegomościa w Nowym Jorku. Później autor gładko przechodzi do „rewolucji” w płatnościach. Otóż okazuje się, że nasze papierowe i metalowe pieniądze odchodzą do lamusa. Dlaczego? Cytuję „Gotówka jest niehigieniczna, niewygodna, a jej posiadanie wiąże się z ryzykiem…”.

Po przeczytaniu takich informacji aż się w głowie zakręciło, co za bzdury wypisują w poważnej, jak domniemuję publikacji. Takiego robienia sobie jaj z czytelnika dawno już nie widziałem. Banki centralne i inne organizacje dbają o nasze zdrowie. Kurcze, pieniądze istnieją kilka tysięcy lat i nie słyszałem, żeby wywołały jakąś epidemię. Dlaczego dziennikarze robią wodę z mózgu czytelnikom?

Przecież oczywiste jest, że zlikwidowanie fizycznej gotówki jest na rękę:

1. Instytucjom finansowym, bo przecież takie rozwiązanie zwielokrotni sprzedaż ich nowoczesnych produktów.

2. Urzędnikom kontroli skarbowej różnej maści – ułatwi im inwigilację zwykłych obywateli w myśl zasady, że nie ma ludzi niewinnych.

3. Bankom centralny i rządom – taniej będzie można „drukować” puste pieniądze, wystarczy tylko operacja dodatnia kilku zer w komputerze.

Zwykłym obywatelom likwidacja gotówki na pewno utrudni życie. Jak będę chciał kupić używany telewizor za 100 zł od sąsiada, to co? Przelew mam mu robić? Wolne żarty.

Wirtualne pieniądze są mrzonką rekinów świata finansów i polityki. Jeśli kiedykolwiek nastąpi taki czas, że mennice przestaną bić monetę, wtedy dosłownie w tej samej chwili powstanie nieoficjalna gotówka zastępcza np. kruszce, towary powszechnego użytku itp. bo można sobie wyobrazić, że środkiem płatniczym są sztabki srebra, złota, czy też inne towary, choćby i mydło.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>