Jak pilnować własnego biznesu – część 5 – Jeśli chcesz coś zmienić, zacznij to zmieniać!

Jeśli masz dosyć swojej obecnej sytuacji finansowej to sygnał, że nadszedł czas na zmiany.
Cały ten wpis można zacząć od jednego banalnego stwierdzenia:
„Jeśli chcesz coś zmienić, zacznij to zmieniać!”
Jeśli doszedłeś do stwierdzenia, że chcesz coś zmienić w swoim postępowaniu, to dzieli cię od tej zmiany tylko jedna rzecz – podjęcie działania.

Zgodnie z tytułem tego wpisu grunt to zacząć działać już dziś, a najlepiej w tej chwili. Cały cykl działania, czyli zmiany można oprzeć na kliku prostych punktach:

  1. Ustalenie co chce się zmienić.
  2. Ustalenie jak mogę coś zmienić.
  3. Działanie, czyli wprowadzanie punktu 2 w życie.
  4. Ocena skuteczności swojego działania.
  5. Wprowadzenie ewentualnych korekt w punkcie 2.
  6. Podjęcie kolejnych działań.

Najważniejszy i zarazem najtrudniejszy punkt w powyższej liście to Działanie. Zauważ jak wiele jest poradników traktujących o zmianie różnych aspektów życia. Jak się odchudzać, jak planować swoją karierę, jak być bogatym, jak wychować dzieci, jak zarobić pieniądze, jak żyć oszczędnie, jak inwestować na giełdzie, jak rzucić palenie itd.
Gdy podsumujemy wszystkich czytelników poradników i książek motywacyjnych, to powinno być wokół nas 10 razy mniej palaczy, 10 razy więcej osób bogatych, 100 razy więcej osób szczęśliwych. Wszyscy powinniśmy być szczupli i zdrowo się odżywiać. Jednak tak nie jest! Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że nie podejmujemy działania.
Jeśli więc chcesz coś zmienić w swoim życiu, to zacznij to zmieniać. Większość ludzi boi się podejmować działanie z powodu różnych lęków, a bać się można wielu rzeczy np.

  1. Lęk przed odrzuceniem – możesz bać się krytyki ze strony najbliższych, środowiska w którym żyjesz itd. Odrzuceniem może być również napotkana odmowa np. lęk przed poproszeniem szefa o podwyżkę. Strach, że klient nie zechce kupić towaru lub, że nasza praca może się komuś nie podobać.
  2. Lęk przed utratą tego, co się posiada – zapewne znana jest Ci historia o tym, jak Mojżesz wyprowadził Izrael z niewoli Egipcjan. W pewnym momencie Żydzi otrzymywali do jedzenia mannę z nieba i po jakimś czasie znudzili się jedzeniem jej i zaczęli narzekać, że w Egipcie mają przynajmniej cebulę. To jest właśnie ten moment rozczarowania, którego się boimy. Wolimy wybrać niewolę, byleby było bezpiecznie. Obecny stan jest dla mnie bezpiecznym, gdyż wiem, co mam (lub czego nie mam), a zmiana może mnie z tej „niewoli” wyzwolić albo mogę umrzeć z głodu na pustyni. W życiu jednak taka alternatywa jest fałszywa. Nawet jeśli popełnimy błąd i zadziałamy źle, to znajdziemy się nie w próżni, a w innej sytuacji, która może wyzwolić w nas taki potencjał, którego się obecnie po sobie nie spodziewamy.
  3. Lęk przed popełnieniem błędu – sprawa jest tak oczywista, że prawie niezauważalna. System oświaty jest tak skonstruowany, że popełnianie błędu jest karane. W szkole wygrywa ten, kto popełni mniej błędów. Podobna sytuacja może mieć miejsce w pracy zawodowej – popełnisz błąd, zapłacisz karę. W niektórych rodzinach też panuje taki system wychowania – jesteś niezdarny i rozlałeś mleko, to rodzice Cię ukarzą.

Przełamanie własnych oporów przed działaniem jest najważniejszym i najtrudniejszym zarazem krokiem w zmienianiu własnego życia i własnej sytuacji finansowej. Jeśli nie przełamiesz tych oporów i nie zaczniesz działać od dzisiaj, to nic nie da Ci przeczytanie książek motywacyjnych, poradników finansowych czy też życiorysów bogatych ludzi.

Tyle w temacie działania, drugim ważnym punktem jest ocena skuteczności podjętego działania. Bez refleksji nad swoim postępowaniem nie zrobisz kroku do przodu. Prawda jest taka, że człowiek uczy się na błędach. Najlepiej cudzych niż swoich. Każdy z nas jest tylko człowiekiem i popełnia błędy. Istotą nauki nie jest to, aby błędów nie popełniać w ogóle, ale aby wyciągać z nich właściwe wnioski i nie popełniać ciągle tych samych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>