Jak pilnować własnego biznesu – Część 2 – Od czego zacząć

działanie

Od czego zacząć?

W pierwszym wpisie dotyczącym pilnowania własnego biznesu zwróciłem uwagę na to, że nikt oprócz nas nie zadba o niego. To stwierdzenie może zabrzmieć nieco kontrowersyjnie, ale w przypadku pieniędzy przysłowie „Umiesz liczyć, to licz na siebie” jest w 100% prawdziwe. Możesz zgadzać się z tym, lub też nie ale

  taka jest rzeczywistość.

Często spotykam się z ludźmi, którzy lubią obwiniać innych o zły stan swoich finansów. Zrzucają winę na bankierów, konkurencję w biznesie, politykę rządku, wysokie podatki itd. Na pewno wyżej wymienione czynniki istotnie wpływają na ekonomię i poziom zamożności w naszym kraju. Dla tej grupy osób stanowią jednak pretekst aby przerzucić odpowiedzialność za swoje czyny na kogoś innego. Jest to niestety wygodne, łatwiej jest stwierdzić, że ktoś inny jest winny aniżeli ja sam.

 

No cóż, na zjawiska globalne mamy ograniczony wpływ. To, na co mamy największy wpływ to my sami. Największy wpływ na siebie masz Ty sam i nikt inny. Jeżeli oddałeś kontrolę nad swoim życiem (i finansami) komuś innemu, to radzę Ci jak najszybciej ją odzyskać. Sam nie jestem ekspertem w psychologii, więc pozwól, że skupię się tylko nad zagadnieniami finansowymi.

 

Aby zacząć dbać o swój biznes potrzebujemy określić kilka podstawowych rzeczy. Określić miejsce w jakim się znajdujesz, określić to co chcesz osiągnąć, znaleźć metody jak osiągnąć to co chcesz i ostatecznie zacząć działać. Zabrzmiało banalnie, nieprawdaż? Prawie jak w podręcznikach do samorozwoju. Nic z tych rzeczy. Metoda jaką Ci proponuję jest zaczerpnięta od Roberta Kyiosakiego, autora min. książek „Biedny, bogaty ojciec”, „Kwadrant przepływu pieniędzy”, „Poradnik inwestycyjny bogatego ojca” i wielu innych. I nie ma nic wspólnego z kanciarzami obiecującymi bogactwo tu i teraz. Nie obiecuję Ci, że za trzy miesiące kupisz sobie nowego Mercedesa, ba nawet nie obiecam, że kupisz 20-latka za 5000 zł. Jeślibym to zrobił, to byłbym zwykłym naciągaczem. Jedyne, co mogę obiecać, to moje doświadczenie i metody oraz narzędzia, które działają i są skuteczne.

 

W próbie zapanowania nad swoimi finansami najważniejsze jest to, aby zacząć działać. Nie wystarczy wysłuchać, przeczytać i zgodzić się z autorem, żeby zadziałało. Potrzebne jest Twoje działanie. Podjęcie decyzji i następującej zaraz po niej akcji. Czyli, jeżeli będę o czymś pisał i twierdził, że należy coś wykonać, to spróbuj to zrobić, inaczej dalsza lektura nie będzie miała sensu. Finanse są dziedziną bardziej praktyczną niż teoretyczną. Nie nauczysz się kontrolować swoich finansów bez działania i wyciągania wniosków z własnych lub cudzych błędów.

 

Czy chcesz zacząć działać i zadbać o swój własny interes?

Jeśli tak, to zapraszam do lektury kolejnych wpisów, jeśli nie, to dziękuję Ci za uwagę :)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>