Robienie zakupów raz w miesiącu?

Chcesz oszczędzić czas i pieniądze na robieniu zakupów? Jednym ze sposobów jest robienie głównych zakupów kilka razy w miesiącu. Przedstawiamy poniżej kilka luźnych porad jak można to zrobić.

Przed zakupami zawsze sporządź listę produktów. Robiąc ją kieruj się średnim spożyciem w ciągu miesiąca. Sporządzanie listy ułatwi ci nawyk trzymania czegoś do pisania w kuchni. Jeśli zauważysz jakiś brak, od razu zapisz go na kartce. Nie pędź od razu do sklepu aby go kupić. Jeśli nie jest Ci potrzebny od razu, to przy sporządzaniu listy zakupowej zastanów się ile będziesz go potrzebować w ciągu miesiąca.

Jeżeli masz pojemną zamrażarkę możesz kupować mięso i mrożone warzywa raz na kilka miesięcy. Jedyne, co musisz zrobić odpowiednio je ułożyć w zamrażarce i oczywiście podpisać, abyś nie zastanawiała się za jakiś czas, co leży na dnie.

Nabiał i warzywa możesz kupować raz w tygodniu, gdyż są to produkty psujące się. Kupując zwracaj uwagę na termin ważności produktów mlecznych. Czasami super promocja w markecie dotyczy produktów ze skróconym terminem ważności. Będziesz musiała je wyrzucić. Robiąc tygodniowe zakupy nabiału unikniesz kompulsywnego kupowania reklamowanego w telewizji serka, czy jogurtów.

Raz na miesiąc kupuj ciastka i słodycze. Większość ludzi to łasuchy i każdego kusi aby kupić sobie coś słodkiego. Dobra rada – nie ulegaj pokusie. Nie radzimy aby nie jeść słodyczy w ogóle, ale aby kupować je z głową. Dla przykładu jeżeli opakowanie ciastek 100g kosztuje 3,6 zł, to jego cena za kilogram wyniesie 36 zł. Czy to mało? Jeśli zaś kupisz raz w miesiącu ten 1 kg ciastek w dużym opakowaniu, to możesz zapłacić za niego od 16 do 18 zł, a zaoszczędzone pieniądze wydać na kosmetyczkę :)

Jeśli sama przygotowujesz posiłki i posiadasz zamrażarkę, zastanów się nad gotowaniem potraw z mrożeniem. Zamiast gotować jednego posiłku na raz, ugotuj więcej posiłków, lub zrób więcej porcji posiłku, który gotujesz. Jeśli na przykład gotujesz jeden garnek pomidorówki, to ugotuj dwa, następnie przelej zawartość jednego garnka do pojemnika i po wystudzeniu zamroź go. Oszczędzisz czas na dodatkowe gotowanie i zakupy do kolejnego obiadu.

Aby ułatwić sobie taki sposób oszczędzania sporządź miesięczny plan żywieniowy. Poświęć mu 60 minut miesięcznie, a oszczędzisz godziny. Pomyśl, że jedne zakupy w hipermarkecie zajmują powyżej 70 minut. Jeśli zredukujesz ilość zakupów do kilku, to oszczędzisz wiele cennych godzin.

I na koniec najważniejsza rada. Przed każdymi zakupami ustal ile pieniędzy na nie przeznaczysz. Pozwoli ci to na zapanowanie nad swoim miesięcznym budżetem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>