Jak pilnować własnego biznesu – Część 1 – czy coś jest nie tak?

Jesteś zły na pracodawcę, że Ci za mało płaci i wykorzystuje cię?

Masz problem z dociągnięciem do pierwszego?

Nie wiesz jak spłacić swoje długi?

Nie potrafisz kontrolować swoich wydatków?

Ten tekst powstał właśnie z myślą o Tobie. Nie każdy z nas ma obecnie problemy takie jak z pytań, ale każdy z nas znalazł się choć raz w podobnych tarapatach. Dla większości osób, które biorą pożyczkę na telewizor, czy też inne dobra wydaje się, że poradzą sobie z jej spłatą bez problemu. Rozczarowanie następuje dosyć szybko, bo zauważamy, że

 te kilkaset złotych raty to jednak jest dużo, w szczególności gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki. Innym przykładem są osoby, które nie mogą oszczędzić pieniędzy, bo mimo silnego postanowienia pieniądze w ciągu miesiąca gdzieś się rozpływają.

Takich problemów mógłbym przywoływać bez liku, ale główna przyczyna wszystkich z nich leży w braku nadzoru nad własnym biznesem. Możesz się zapytać o jakim biznesie tu piszę? Nie piszę tu o prowadzeniu działalności gospodarczej, ale o tym, że każdy z nas jest uczestnikiem globalnego procesu produkcji i konsumpcji dóbr oraz związanego z nim przepływu pieniędzy. Nasze miejsce w tym procesie i cele jakie sobie stawiamy są naszym biznesem (zamiennie można mówić interesem).

Znamiennym jest to, że każdy człowiek powinien dbać i pilnować swojego interesu. Najlepiej zacząć od określenia obszaru swojego biznesu i obszaru biznesu innych ludzi. Każdy z nas ma swoje potrzeby. Pierwszą z nich jest biologiczna potrzeba przedłużenia życia, czyli trzeba posiadania miejsca do mieszkania, posiadanie jedzenia i ubrań. Kolejnymi rzeczami są potrzeby zachowania gatunku, życia społecznego, a na końcu potrzeby wyższe typu kultura, nauka i religia.

Każdy z nas powyższe potrzeby zaspokaja, ale czyni to w indywidualny sposób. Wspólnym mianownikiem jesto to, że większość potrzeb zaspokajamy drogą nabyć różnych dóbr. Nasza cywilizacja wypracowała model nabywania tych dóbr poprzez pieniądze. Każdy więc powinien sam określić, jaki jest jego biznes pod kątem przepływu pieniędzy, za które zresztą te potrzeby zaspakajamy.

Interesy różnych ludzi są odmienne, a niekiedy przeciwne. Na przykład inny jest interes kupującego i sprzedającego. Kupujący chce nabyć towar jak najtaniej, a sprzedający chce sprzedać towar po jak najwyższej cenie, osiągając przy tym maksymalny zysk. Zawsze więc interesem sprzedającego nie będzie sprzedanie Ci towaru po jak najniższej cenie, ale osiągnięcie najwyższego zysku. Na szczęście na rynku panuje konkurencja między sprzedającymi i ceny towarów przeważnie nie są wzięte z kapelusza. Podobnie ma się w stosunkach między pracownikiem a pracodawcą. Interesem pracownika jest pracować jak najkrócej za jak najbardziej maksymalną stawkę. Interesem pracodawcy jest to, aby pracownik pracował jak najdłużej, za jak najniższą stawkę. Jeśli więc ktoś oczekuje od pracodawcy, że wzbogaci on pracownika, to jest w wielkim błędzie. Jedynym obowiązkiem pracodawcy jest wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia, a co pracownik za nie kupi, to już jego sprawa.

Patrząc z tej perspektywy każde perturbacje finansowe zagrażają naszemu bezpieczeństwu, bo jeśli żyję tak, że nie starcza mi do pierwszego, to muszę zadać sobie pytanie jak długo mogę tak żyć? Jak długo mogę żyć będąc zadłużonym, jak długo pociągnę z kredytem hipotecznym na karku? Ile miesięcy przeżyję jeśli stracę obecne źródło utrzymania? Prawie połowa Polaków nie posiada oszczędności, oznacza to tylko, że są w stanie przeżyć ok. 1 miesiąca bez pracy.

Według ekspertów aby mówić o bezpieczeństwie finansowym powinniśmy mieć środki finansowe umożliwiające przetrwanie na dotychczasowym poziomie konsumpcji przez ok. 6 miesięcy. Rober Kyiosaki twierdzi, że prawdziwe bezpieczeństwo daje dopiero odpowiednio duży dochód pasywny. Wygenerowanie jednak takich oszczędności lub takiego dochodu wymaga planowania i pilnowania swoich finansów. Jak się do tego zabrać pokażę w następnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>